5 hlavních výhod tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo se v současné době stává stále více poptávaným vytápěcím systémem u nás. Důvodů, proč je tento systém tak oblíbený je hned několik. V následujícím článků vás seznámíme s hlavními výhodami tepelného čerpadla a důvody, proč se tepelné čerpadlo vyplatí i vám.

1. Tepelné čerpadlo – nejúspornější vytápěcí systém

Tepelné čerpadlo představuje velice úspornou variantu vytápění, díky které můžete ušetřit až 70 % ročních nákladů. Jak je to možné? Tepelná čerpadla totiž využívají elektrickou energii mnohem efektivněji než například elektrokotle. Z 1 kWh elektrické energie zvládne tepelné čerpadlo vyrobit až 3,5 kWh topné energie, tudíž máte 2,5 kWh díky tepelnému čerpadlu zcela zdarma. Životnost moderních jednotek tepelných čerpadel se pohybuje okolo 20-30 let, přičemž finanční návratnost můžete očekávat již od 8 let užívání. Jedná se tedy o investici a uložení peněz, které se mnohonásobně vyplatí.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

2. Pohodlí a tepelný komfort po celý rok

Sychravé počasí je tady a člověku se nechce ani vylézt z pod deky. Už také máte dost neustálého přikládání, námahy a nepořádku? Ano, praskající oheň v krbu zní romanticky. Realita je následně trochu jiná, když v mrazu či v dešti musíte dojít pro další dřevo na zátop. S tepelným čerpadlem už tohle nikdy nebudete muset řešit. Jedná se o bezúdržbový systém, který nevyžaduje vaši každodenní pozornost. Pouze si v aplikaci Tengeo nastavíte komfortní teplotu a je to. Kdykoliv budete chtít, můžete si v telefonu nebo v PC nastavení změnit. Tepelné čerpadlo navíc nemusíte využít pouze v zimě, ale i v horkých měsících, kdy jsou vysoké teploty úmorné. Díky zpětnému chodu tepelné čerpadlo zvládne zastat i funkci klimatizace nebo ho můžete využít na ohřev vody v bazénu.

3. Nižší pořizovací cena díky státní dotaci

Ministerstvo životního prostředí poskytuje státní dotace pro zvýšení energetické soběstačnosti českých domácností. Jako majitel či spolumajitel rodinného domu určeného k trvalému bydlení můžete požádat o dotaci na pořízení tepelného čerpadla. Dotační program Nová zelená úsporám je nastaven tak, že čím více energetických opatření, tím vyšší dotační částku můžete získat. Díky dotaci se může vaše počáteční investice výrazně snížit a zároveň urychlit finanční návratnost tepelného čerpadla.

  • 25 000 – 100 000 Kč na tepelné čerpadlo
  • 20 000 Kč bonus při kombinaci s Kotlíkovou dotací
  • 10 % zvýhodnění pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj
Tepelné čerpadlo

4. Jedná se o ekologický zdroj tepla

Téma životní prostředí a ekologie je stále diskutovanější a klade se na něj větší důraz. I proto, jsou tepelná čerpadla považována za vytápění budoucnosti. Oproti jiným systémům tepelné čerpadlo využívá přírodní zdroje, které jsou nám k dispozici v nevyčerpatelném množství. Tepelné čerpadlo odebírá zbytkové teplo z okolního prostředí (vzduch, země nebo voda), které převádí na vyšší teplotní hladinu. Teplo následně předává do vody, která je rozváděna do radiátorů, podlahové topení nebo dochází k ohřevu užitkové vody.

5. Možnost propojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou

Tepelné čerpadlo pro svůj provoz potřebuje elektrickou energii jako každý jiný spotřebič. Ta mu může být dodávána prostřednictvím vaší fotovoltaické elektrárny, díky čemuž bude jeho provoz ještě výrazně levnější než dříve. Nejen, že ušetříte vašemu rodinnému rozpočtu, ale navíc budete mnohem více energeticky soběstační. Systém TENGEO Powerheat se postará o efektivní distribuci solární energie do celého domu, díky čemuž můžete ušetřit až 80 % nákladů za energie.

Fotovoltaická elektrárna