Jaká je hlučnost tepelného čerpadla?

Hlučnost tepelného čerpadla je podstatný faktor při výběru vhodného zařízení pro váš dům. V dnešní moderní době díky technologickému pokroku se parametry tepelných čerpadel neustále zlepšují, tudíž se výrazně snižuje i jejich hlučnost. Jaké jsou ovšem optimální hodnoty hluku tepelného čerpadla?

Hlučnost tepelného čerpadla vzduch voda

Tepelné čerpadlo vzduch/voda je aktuálně nejoblíbenějším systémem v České republice. Kromě toho, že svým majitelům dokáže nabídnout mnohé výhody ve formě nižší pořizovací ceny či stabilního výkonu, se zbavuje i svých slabých stránek. Hlučnost venkovní jednotky, byla předmětem nejedné sousedské hádky. Venkovní jednotka disponuje ventilátorem, který je hlavním zdrojem hluku tepelného čerpadla. V současné době ovšem kvalitní zařízení od autorizovaných výrobců mají hodnoty hluku na minimálních úrovních.

Kvalitní zařízení neuslyšíte ve vzdálenosti 4 metrů

Při výběru tepelného čerpadla se vyplatí zvolit zařízení od ověřených výrobců. Levná zařízení neznámých značek mohou být hlučná z důvodu použití nekvalitních materiálů. Technologický pokrok umožnil použití vylepšených konstrukcí, speciálních materiálů a přizpůsobení vrtule ventilátoru. Ta ovlivňuje hluk tepelného čerpadla nejzásadněji. 

Systém TENGEO propojujeme s nejkvalitnějšími tepelnými čerpadly značky NIBE či Mitsubishi, které se řadí mezi nejtišší jednotky na trhu. Při klasickém výkonu jsou venkovní jednotky těchto značek již ve vzdálenosti 4 metrů téměř neslyšitelné.  

Jaké jsou optimální hodnoty hlučnosti?

Každý výrobce tepelného čerpadla je povinný uvést údaje o hlučnosti konkrétního zařízení. U tepelného čerpadla naleznete vždy uvedené dvě hodnoty:

  • Hladina akustického tlaku (SPL) – hluk, které zařízení vydává v ideálních podmínkách. Například pro tepelné čerpadlo Mitshubishi se jedná o hodnoty měřené ve volném poli ve vzdálenosti 1 m ve výšce 1,5 m.
  • Hladina akustického výkonu (PWL) – hodnoty měřené ve standardizovaných podmínkách dle EN 12 102.

Pokud vybíráte z moderních a kvalitních zařízení, nemusíte mít z hluku tepelného čerpadla obavy. Hladina akustického hluku u venkovních jednotek se ve většině případů pohybuje do 45 dB(A), což je hluk srovnatelný s chodem tiché lednice. Hladina hluku ovšem záleží na výkonu tepelného čerpadla i aktuální venkovní teplotě.

Porovnání hladiny hluku tepelného čerpadla Mitsubishi Zubadan Inverter

Práh slyšitelnosti 0 dB
Tikot nástěnných hodin 35 dB
Tepelné čerpadlo Mitshubshi Zubadan 43 dB
Šepot z 10 cm 50 dB
Šelest listí 60 dB
Frekventovaný silniční provoz 80 dB
Práh nepříjemnosti 102 dB
Tepelné čerpadlo vzduch voda

Hluková studie pro hygienu

Hodnoty akustického hluku spolu s dalšími informaci je potřeba sdělit krajské hygienické stanici. Ta posuzuje, zda je hlučnost tepelného čerpadla přijatelná, a nebude rušit vaše okolí. Bez získaného povolení není možné tepelné čerpadlo instalovat. Krajské hygieně je potřeba dodat následující podklady:

  • Stavební plán
  • Technickou zprávu
  • Informace o jednotce tepelného čerpadla – výrobce, název, typ, označení, akustické hodnoty
  • Způsob vytápění objektu